reede, 18. juuni 2021

Kolkwitzia amabilis 'Pink Cloud' põõsas

Perekonnanimi austab Berliini botaanika professorit Richard Kolkwitzi (s. 1873)

Hiina Hupehi põliselanik  Kolkwitzia amabilis  'Pink Cloud' on armas põõsas, mis on tuntud oma veidi rippuvate okste poolest, millel suve hakul avanevad kellakujulised roosad kollase kurguga õied kobaratenaRoosa pilv 'Pink Cloud' valiti 1946. aastal Londoni lõunaosas Wysley osariigi aiandusseltsi aiast Surryst, mis on õiekam vorm ja millel on selgelt roosad õitsengud, mis on veidi suuremad kui liigi omad. 5.tsooni taim. 

Kolkwitzia amabilis  'Pink Cloud' võib kasvada varjus, kuid näib alati õitsevat kõige paremini, kui ta on istutatud sooja ja päikesepaistelisse viljakasse savisesse pinnasesse, kus tal on piisavalt ruumi.

 Vanad puitunud varred tuleks pärast õitsemist tagasi lõigata, et ergutada uut kasvu ja järgmise aasta õieküllust, ent taimed õitsevad vanal puidul, nii et kui lõikate valel ajal, ei näe õisi.

See konkreetne sort on uimastavalt kaunis. Kahvaturoosa ja valge õitsemine juunis on piisavalt ülemeelik. Vormilt on ta sama kõrge kui lai. Kasvab kahe kuni kolme meetriseks ja talle jääb purskkaevulaadne vorm. Mida suurem, seda olulisem on vartest kolmandiku võrra kärpimine, sest õige pügamine annabki vaimustava õitsemise.

Sügisel muutuvad laiad munajad tumerohelised lehed kuldseks ja ta kuju on talvel künkataoliselt vahva.

Minu uus põõsas kaunis kolkviitsia, millelt oodata lummavat õiepilve. 

Kolkwitzia amabilis ´Pink Cloud´ 

Weigela lähedane sugulane kuslapuu perekonnast. Põõsas võib ulatuda kuni 4 meetri kõrgusele ja rikkalikult õitseda päikese käes roosade õitega 3 nädalat jaanipäevani. Õitsemine on nii külluslik, et lehti pole nähagi.  Kui põõsas on noor ja väike, asuvad oksad maas, vanemana nagu purskkaev, pikad võrsed tükivad kõrgusse. Sügisel omandavad lehed erkroosa värvuse. Mulla suhtes nõudlik pole. Talvel võib koor lõheneda, mis on tema jaoks tavaline. Noorena külmaõrn kuni 5 aastat. Sügise keskpaigaks eemaldame kõik noored võrsed, mis pole puitunud, sest nad ei ela talve nagunii üle. Ja kevadel pärast kattematerjali eemaldamist vaja teha sanitaarne pügamine, et eemaldada purustatud, külmunud ja paksenenud võrsed. Soodsates tingimustes hakkavad juurevõrsed varrelähedases ringis aktiivselt kasvama, need tuleb eemaldada, vastasel juhul ei ole õitsemine nii rikkalik ja taim nõrgeneb. See võib mõjutada ka talvitumist. Nii et eemalda kõik juurtest kasvanud võrsed. Liigne niiskus ei sobi talle. Ämbritäis puutuhka ja lämmastikurikast väetist anda kevadepoole. Kuival ajal ka kasta. Kui õitsemine lõppenud lõpetada väetamine, eemaldada kuivanud õisikud ja teha kujunduslõikus.2 kommentaari:

  1. Põnev taim. Meie naabritel õitses eelmisel aastal väga õierikkalt. Tänavu ei tulnud isegi lehti külge, ainult raagus oksad. Nad lõikasid põõsa peaaegu maani maha. Kas on võimalik, et põõsas taastub. Põõsas on üle 6 aasta vana.

    VastaKustuta
  2. Ega tea täpselt, aga kui praegu midagi üles pole tulnud, siis kahtlane.

    VastaKustuta