Kaalium mõjutab soodsalt tomati maitset, varte moodustumist ja viljade arengut. Samuti on see võimeline kaitsma tomateid erinevate haiguste eest.
Fosfor muudab taimed ebasoodsa keskkonna suhtes vastupidavaks, tugevaks juurestiku, kiirendab teiste toitainete assimilatsiooni ja töötlemist.
Lämmastikväetiste kasutamine suurendab juurestiku kasvu ja arengut.
Kogenud aednike sõnul vajavad tomatid produktiivseks eluks umbes 20 mikroelementi. Kõige väärtuslikumad on:
Valida seemnete hulgast suurimad ja leotada neid soolases vees. Külvamiseks sobivad seemned lähevad põhja. Need, mis pinnale ujuvad, on tühjad ja ei idane. Teisel päeval on näha.
Valmistage kaaliumpermanganaadi nõrk roosa lahus ja leotage seemneid selles pool tundi. See lihtne protseduur aitab vabaneda olemasolevaist infektsioonidest seemneil. Kuivatage seemned paberrätikul.
Valmistage puutuha lahus (1 suur lusikatäis tuhka liitri sooja vee kohta) ja hoidke selles seemneid. See on vajalik väärtuslike tomatite saagikuse suurendamiseks. 8-12 tunni pärast eemaldage seemned lahusest ja kuivatage.
Pane seemned väikesesse marli kotti ja jäta 12 tunniks toatemperatuurile seisma. Liigutage seemnekott veel 12 tunniks külmiku ülemisele riiulile. Korrake seemnete liigutamise protseduure kahe nädala jooksul.
Seemned on vaja külvata kaks kuud enne taimede istutamist kasvuhoonesse.
Tomatite kasvatamiseks poest substraati või aia (aurutatud) mulla segu puidutuha või sõelutud jõeliivaga. Kasutage väetisena superfosfaati.
Valage kastidesse muld, tehke madalad sooned. Haarake seemnetest ükshaaval pintsettidega ja pange need maasse. Seemnete vahele tuleb jätta 1 cm vahemaa. Katta seemned õhukese mullakihiga, niisutada ja sulgeda läbipaistva kotiga.
Seemned idanevad maksimaalselt viie päevaga. Pärast seda saate pakendi eemaldada ja kastid heledasse kohta ümber paigutada. Optimaalne temperatuur idanditeks on +15°C. On vaja tagada, et kasvukohas ei oleks tuuletõmbust. Ärge istutage seemikuid otse aknalauale.
Kui kaks esimest pärislehte kasvavad, istutage seemikud üksikutesse pottidesse koos mullapalliga. Nõrgad on targem eemaldada kohe.
Kastke seemikuid sooja veega juure altpoolt, kui muld kuivab. Väetada üks kuu pärast seemnete külvamist ja enne kohale istutamist.
Hoidke paprika seemneid pool tundi tugevas kaaliumpermanganaadi lahuses ja loputage seejärel kraani all. Laota seemned riidele või vatipadjale, mässi ja immuta ohtralt kartulimahlas (värskelt pressitud). Hoia seemnetaldrikut (niiske lapi sisse mähituna) toatemperatuuril. Ja igal hommikul pane paprika seemned 3-4 tunniks külmkappi. Seemned idanevad tavaliselt juba teisel päeval ja kõige tihedamaly - 4-6 pärast.
Ainus, mida kevademärgina väljas märgata, on sarapuu urvad ja päikesevalgus.
Ei taha ei covidist ega sõjast sõna võtta, aga see kummitab. Mu esiemad ja -isad on kõiksugu hullustest läbi tulnud, nende tarkus ja elurõõm võiks kuskil kuklataga olla kaasa antud.