teisipäev, 21. jaanuar 2025

Kriitiliselt Kuu mõjust aias.

 

Ehk oleme sellest kõrgest taevalaotusest rohkem sõltuvad, kui isegi arvame.

Päikesel on aianduses eriline tähtsus. Päikesevalgust kasutavad taimed energia tootmiseks ja see mõjutab otseselt taimede elutsükleid mitmel erineval viisil. Kuu peegeldab Maa peale päikesevalgust.

Kuu aja jooksul liigub Kuu üks kord ümber oma orbiidi nii, et see on enam-vähem meie ja päikese vahel. Noorkuu aeg on, mil Kuu valgustatud pool on suunatud täielikult Maast eemale.

Vanavanemate tarkus, mida eriti peeti silmas puude mahavõtmisel. Samuti traditsiooniline põllumajandus viitavad sellele, et kuufaasid mõjutavad taimemahla ning see aitab meil optimeerida istutamist ja ümberistutamist.

Kuu loomisel mahl on kontsentreeritud juurtesse, soodustades tasakaalustatud kasvu lehestiku ja juurte vahel, ideaalne taime üldiseks arenguks.

Iga uus kuutsükkel moodustub iga noore kuu alguses. Noore kuuga mahl hakkab kerkima, sobib ideaalselt varre ja lehttaimede, näiteks tšillipipra istutamiseks. Kõva aeg kestab 6 päeva. Noore kuu pehme aeg 6 päeva oli hea mädanemiseks, pesu pesemiseks jm

Täiskuu ajal mahl on kontsentreeritud taime tippu. On hea aeg ümberistutamiseks ja juurdekasvu soodustamiseks. Täiskuu ajal 3 päeva kõvat aega, 1päev enne ja teine pärast. Andis tegevustele kindlustunde.

Kahaneva kuuga mahl hakkab laskuma, ideaalne juurviljade, näiteks porgandite, kartulite kõigi allapoole kasvavate maha panekuks. Kahanevas kuus 5 päeva pehmet aega. Hea rohimiseks, võsa raiumiseks, ravimtaimede korjamiseks. Pehme aeg ajas kõik hapuks.

Poolkuu viimane veerand on saagikoristuse aeg. Tuleb vältida olukordi, kus muututakse tormakaks oma plaanide teostamisel ja pole mõtekas uusi asju alustada.

Vanakuu 5 päeva on kõvat aega ja 4 päeva pehmet aega kutsuti ka kaduajaks. Vana kuu kõval ajal võeti puid maha ehitusmaterjaliks, tapeti koduloomi söögiks või kohitseti neid. Sel ajal koristatud saak säilis hästi. Pehme aeg vanas kuus on aeg unistamiseks ja kokkuvõtete tegemiseks ja oma kehale aktiivsuse andmiseks.

Lisan ühe teadusliku artikli, mis ajendas seda teemat üles panema.

Kas olete kunagi mõelnud kuu rollile taimede kasvus? Ajalooliselt kavandati paljusid põllumajandus- ja aianduspraktikaid kuutsükli põhjal. Enne erinevate aja jälgimise tehnoloogiate leiutamist, millega täna oleme rahul, olid kuu faasid aja jälgimise oluline aspekt. Muistsed rahvad kogu maailmas jälgisid hoolikalt kuud ja teisi taevakehi, et mõista hooajalist ajastust ja planeerida erinevaid igapäevaelu tegevusi.    

Kui te pole kuufaasidele häälestunud, on täna õhtul täiskuu käes. Täiskuu valgus on paljudele märk, et on aeg istutada, koristada või teha muid aia tegevusi. Uskumused ja traditsioonid, mis puudutavad Kuu mõju taimedele ja loomadele, on eksisteerinud sama kaua kui inimkultuur, kuid vähestel on nende rakendamisel teaduslik tugi. Kunagi oli selline traditsioon, mis seob kuutsükli taimekasvatusega, "märkide järgi istutamine". See ajalooliselt populaarne tava põhineb eeldusel, et kuu mõjutab vett Maa peal ja kuu tsüklid mõjutavad järelikult taimede kasvu. Seetõttu põhinesid istutus- ja koristussoovitused kuufaasil ja selle päeva konkreetsel sodiaagimärgil, seega mõistel "märkide järgi istutamine". 

Kuu mõjutab kindlasti loodeid, mis on tingitud gravitatsioonijõust, mida see kuutsükli jooksul Maale avaldab. Sellel suhtel on palju teaduslikku tuge ja see on loodusmaailma põhifüüsika faktina aktsepteeritud. Siiski on raske leida teadust, mis põhineb Kuu mõjul taimede kasvule.

Hiljuti ajakirjas Agronomy avaldatud ülevaateartikkel pani selle suhte proovile, kasutades praegust teaduslikku arusaama Kuu füüsikast. Teadlased vaatasid üle 120 teaduslikult toetatud viidet, et hinnata, kas Kuu mõju Maale ulatub loodete liikumisest kaugemale, et mõjutada oluliselt taimede elutsüklit.

Selles ülevaates vaadeldi Kuu gravitatsiooni ja hinnati, kas selle mõju Maale võib mõjutada taimede elu või mitte. Teame, et maakera gravitatsioon mõjutab taimede kasvu, mida tõendavad lihtsad vaatlused potitaimedest, mis on külili kallutanud. On näidatud, et nii juured kui ka maapealsed varred reageerivad raskusjõule ja korrigeerivad oma kasvu vastavalt, kui potid on erinevalt orienteeritud. Seega võib kuu gravitatsioonitõmbe sarnane mõju mõjutada ka taimede elu.  

Kuid Kuu gravitatsioon, kuna see mõjutab Maad, on umbes 300 000 korda väiksem kui Maa enda gravitatsiooni mõju ja teadlased jõudsid järeldusele, et see mõju on nii tühine, et see ei saa taimede protsesse oluliselt mõjutada. 

Nad võrdlesid Kuu gravitatsiooni teiste taimeelu teguritega, näiteks jõuga, mis on vajalik kapillaartegevuseks, mis liigutab taimedes mahla ülespoole. Kapillaarsuse puhul leiti, et Kuu gravitatsioonijõud on "täiesti märkamatu", kui võrrelda jõuga, mis on vajalik mahla liigutamiseks taimevartest ülespoole.

Teadlased vaatlesid ka teisi Kuu mõju maapinnale aspekte, näiteks valgust, mida see päikeselt peegeldab. See Kuu valgustus oli täiskuu ajal 128 000 korda väiksem kui päikesevalgus. Isegi kui seda hinnati kõige tundlikumate taimede kontekstis, ei leitud, et kuu valgustus on fotosünteesi ega taimede elutsüklite oluline osa.

Selle ülevaate ja meile teadaolevate tegurite põhjal Kuu mõju kohta Maale ei tuvastatud ühtegi järjepidevat seost, mis toetaks Kuu mõju taimestikule. Siiski vaadati läbi mõned huvitavad uuringud, mis jäid teiste puutujalisemate suhete vahele. Ühel juhul leiti, et Lähis-Ida põõsas toodab täiskuu ajal rohkem õietolmu, mis korreleerus tolmeldamise suurema eduga, kuna see tõmbas ligi tolmeldajaid, kes suutsid täiskuuvalguses paremini navigeerida. 

Võib-olla on mõned alussuhted, mida tasub edasi uurida? Teadlased jõudsid järeldusele, et vaja on täiendavaid uuringuid, eriti arvestades Kuu ja taimede tajutavaid suhteid ümbritsevaid laialt levinud globaalseid traditsioone. Kuigi täiendavad uuringud võivad avastada uusi ja huvitavaid aspekte, aitab see edendada ka kriitilist mõtlemist ja teadusliku protsessi kasutamist lihtsalt traditsiooni järgimise asemel.