reede, 28. mai 2021

Õitsemiseelne lõikus


Taimedega mõistlik manipuleerimine nende kasvutsükli jooksul võib suurendada nende õiejõudu. Mai keskel või külmema kevade korral juuni esimestel päevadel, kuid mitte hiljem, võib tugevaid, hoogsalt kasvama hakanud taimi kolmandiku võrra kärpida. Tänavuse nn. kärpimise on väga madalad temperatuurid ise ära teinud, sest võimsat ja hoogsat kasvu pole. Küllaldane vihm lisab siiski paljudele kasvujõudu. Kärpima peaks just võimsaid, kõrgustesse kasvavaid taimi. Pärast kärpimist jälgida ja kasta, et nad saaks hästi areneda.

Jätke kärpimata aeglasekasvulised ja nõrgad taimed. Oluline on, et kui on liiga kuiv periood, ei tohiks ka kärpida. Mõnede taimede puhul saab teha osalist kärpimist, et kasvaks kompaktne taim.


Kui esmakordselt seda protseduuri teha, peaks katsetama väga elujõuliste ja tugevakasvuliste taimede peal mõne lõikega. Saab näha efekti ja jälgida kui ohutu see on. Esmapilgul tundub lõikamine ju lausa taimevaenulik. Lõpptulemus on pikaajalisem õitsemine, rikkalikumad õisikud, põõsasjam vorm, hilisem õitsemine ja taimedel, mis kipuvad laiali vajuma jääb kompaktsem kuju ja nad on stabiilsemad. Varred arenevad tugevamaks. Õitsemise ajaks jõuavad nad tavalisse kõrgusesse ja nad viskavad lehekaenaldest välja värsked õied, kui põhiõis läbi.

Tugevakasvulistena märkan heleniume, püstelulõnga Clematis recta´t, ka mõned floksid on päris suured. Tonditupikut kärpisin.

Floksidel Phlox paniculata enne õitsemist näpistada kolmandik pungadest, siis põõsas õitseb kauem. Ja kui floksid on juba õitsenud, võib närtsinud õisikud ülalt ära lõigata, siis õitsevad varrekasvudelt uued. Valged ja roosad reageerivad lõikamisele vahva õitsemisega, ülejäänutel on veidi raskem, kuid õitsevad ka uuesti. Punased on kõige õrnemad.


Kasvu jälgin, et kärpida - 

Aconitum napellus Käoking sinine

Campanula latifolia ´Alba´  Laialehine kellukas

Platycodon grandiflorus Suureõieline laikellukas

Echinacea purpurea Punane siilkübar

Monarda

Rudbeckia

Eupatorium purpureum Verev vesikanep

Heliopsis Kare päikesesilm

Helianthus Püsik päevalilled

Helenium

Nepeta Naistenõgesed (osaline)

Sedum Kukeharjad

Sügisastrid

Taimed, mida kevadel laiali jaganud olen, nende kasv on paratamatult tagasihoidlikum.

Vanaaegsed nartsissid.
Niisugune tore toompihlakas Amelanchier möödunud sügisel Haideaiast toodud.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar