Nepeta on suurepärane taim, hämmastav mitmeaastane kassmünt, mis köidab tähelepanu ja kasvab peaaegu kõikjal maailma parasvöötme ja ka külmades piirkondades. Need on vastupidavad taimed, millel on lõhnavad lehed ja enamasti sinakasvioletsed õied, kuigi mõned sordid on ka valged ja üks liik lausa kollane. Selles nn. kassimündi perekonnas on ligi 250 liiki. Õitsema hakkavad nad varakult pärast sibullillede pillerpalli. Nepeta armastab drenaaži, seega valida kindlasti hästi kuivendatav pinnas. Rohke vihma vahel oleks hea neil ka kuivust tunda, nii et ka veidi päikesepaistet vaja. Neid ei väetata. Pärast õitsemist pügada, saavad uue elujõu.
Meie harilik naistenõges Nepeta cataria on vähenõudlik, külmataluv ja isekülvi teel paljunev taim päikesepaistelisse kasvukohta ja eelistab viletsaid muldasid. Harilik naistenõges kasvab 40–100 sentimeetri kõrguseks. Tema lehed on kolmnurkjas-munajad, täkilise kuni saagja servaga ja värvuselt hallikasrohelised. Noor naistenõges sarnaneb melissiga. Ravimtaim. Toimib ka lehetäide jt. aiakahjurite tõrjevahendina.kolmapäev, 12. juuli 2023
Nepeta, naistenõges
teisipäev, 4. juuli 2023
Allium vineale 'Hair'
Nende veider välimus pälvib kindlasti palju tähelepan. Allium vineale 'Hair' punksoenguga laugu kodumaa on Norra. Tema iga mahakukkunud seemneke annab järglasi, nii et ettevaatust tema kasvatamisel. Aga uhke on ta küll. Õitseb 3 nädalat . Seeme valmib juuli lõpupoole. Kõrgus 80cm.
Üks ainulaadsemaid dekoratiivsuse poolest. Looduslikult leidub teda Euroopas ja Aafrikas. Õitseb tugevatel püstistel vartel õunroheliselt, tumedad kastanpunased, kerakujulised südamikud kuni 4cm-sed, millel on iseloomulik roheline kahupea. Lehed on kõrrelised ja õõnsad nagu murulaugul ja keskrohelised.
Eksootiline lillekimpudes, nad on suurepärased lõikelilled, nii värskelt kui ka kuivatatult. Ka konteinerites annavad efekti.
Tuleb nimetada söödavana ja seda tüüpi liiki kasutati sageli toiduvalmistamisel küüslaugu asendajana.
Talvel ei talu märga mulda.
esmaspäev, 3. juuli 2023
Paeonia emodi
Paeonia emodi, üldtuntud kui Himaalaja pojeng või hiline tuulelill, on pärit Himaalaja lääneosast. Paljusid selle taime osi kasutatakse meditsiinis Himaalaja piirkonnas ja selle ümbruses. Tuleneb ladinakeelsest nimetusest emondi montes.
Lehed jagunevad kuni üheksaks lansolaadiga leheks, millest igaüks on kuni 13 cm pikk ja 3,5 cm lai ja muutuvad kevadel lillaks. Ta varred on püstised ja kaarduvad. Suured rippuvad õied ilmuvad lehtede teljel ja lõpus valgete kroonlehtedega, millel on kollased tolmukad ja nende läbimõõt on kuni 12 cm. Vili on folliikul, millest igaüks sisaldab kuni viit seemet. Juured on muguljad.
Paeonia emodi eelistab niiskeid, huumusrikkaid, hästi kuivendatud muldi. Talub enamikku pinnase pH-d, aga ei talu kuiva mulda. Vähese hooldusega hakkama saav. Pärast istutamist ei tohiks selle taime juuri häirida. Õitses juuni keskel.
-
Hortensiad on laiad kaarjad põõsad, mis õitsevad suve lõpus pikka aega. Mida rohkem päikest, seda rohkem vett vajavad. Suurelehised hortensi...
-
Sool aias - Puuviljapuud pihustatakse enne õitsemist tugeva soolalahusega, et vältida seenhaigusi. - Pool klaasi soola lahustatakse ämbris...
-
Peene tekstuuriga kõrgepoolne taim (120 cm), mis puutub silma eripärase iluga. Kuigi seda raudürti loetakse püsikuks, kasvatatakse teda k...