Kasvab 80 cm kõrguseks, hargneva varre alaosas sulgjad lehed, ülaosas piklikud terved lehed. Värvus on hallikas paljude karvade tõttu.
Centaurea on 350–600 liiki rohtsete ohakalaadsete õistaimede perekond karikakrate sugukonda (Asteraceae). Perekonna liikmeid leidub ainult ekvaatorist põhja pool, enamasti idapoolkeral; Lähis-Ida ja seda ümbritsevad piirkonnad on eriti liigirikkad.
Jumika perekonda kuulub ka eesti rahvuslill rukkilill (''Centaurea cyanus'').
Esimesena kirjeldas jumikaid teaduslikult Linnaeus.
Centaurea´d on jõulised sageli ogalehelised taimed, millel on "lilled" (tegelikult õisikud), mille värvus on mitmekesine, ulatudes intensiivsetest sinistest, punastest ja kollastest (Centaurea macrocephala) kuni heledamate toonide seguni ja valgeni. Need "lillepead" on põnevad ka mitu kuud pärast õite tuhmumist.
Õisik koosneb kaht sorti õitest.Paljud Centaurea´d on tuntud invasiivse umbrohuna, mis külvavad kõikjale ja levivad juurtega. Nad taluvad peaaegu igasugust mulda ja mis tahes olukorda, välja arvatud sügav vari. Need on elusloodusele ja bioloogilisele mitmekesisusele nii head, et põllumeestel soovitatakse neid istutada oma põldudele ja nende ümbrusesse.
Jumikate hulgas leidub liike, mis koos murutaimega võivad domineerida suurtel maa-aladel, moodustades vähese arvuga bioloogilise mitmekesisuse kooslusi. Sellised liigid on näiteks must ja põldjumikas. Põhja-Ameerikas peetakse invasiivseteks kiirjat ja laiuvat jumikat ning ''Centaurea maculosa'' 't. Kontrollimatu levikuga on nad tekitanud sealses põllumajanduses probleeme. Levivad nad põhiliselt inimeste kaasabil, kes nende seemne tahtmatult levitavad, eriti põllumajandusmasinate rehvidega kantuna. Mõne jumika juured toodavad keemilist ainet, mis takistavad nende taimede kasvu, kes pole nendega kohastunud. Kariloomad kiirjat jumikat ei söö ja hobuslastele tundub see koguni mürgine olevat.
Jumikate hulgas on ka endeemseid liike, mis kasvavad kõigest mõnel saarel või mõnes orus ja on sellepärast ohustatud. Eriti leidub niisugusi liike piirkonnast Itaaliast kuni Kaukaasiani.
Eraldi võetuna ei ole enamik jumikaliike invasiivsed. Tavaliselt näevad nad kenad välja. Paljud jumikad on putukatele tähtsad toidutaimed. Sellepärast soovitatakse väikepõllumajanduses lubada jumikatel, näiteks rukkilillel, kasvada põlluservas või isegi põllul, sest on ilmnenud, et kahjurputukad söövad pigem rukkililli kui nende läheduses kasvavat teravilja. Kui põlluservas on riba maad eraldatud jumikatele, elab selles hulk selgrootuid ja väikesi selgroogseid kiskjaid, kes söövad kahjurputukaid.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar